RedBox Coffee
Franchising Talep Et
Paylaş

Kahveye Dair

KAHVENİN TARİHÇESİ

Kahvenin hikayesini izlediğimizde Avrupalı tüm kaynaklarda bitmek tükenmek bilmeyen bir çoban ve bu çobanın keçileri hikayesine rastlamaktayız.

(Kaffa (Etiyopya) da keçilerini izleyen bir çoban bilinmeyen bir yemiş buldu ve yapraklarının tadına baktı. Manastırdaki keşişlere danıştı. Keşişler bu meyvelerin şeytan iş olduğunu söyledi ve çoban bu yemişleri ateşe attı. Bunun üzerine manastır ve etrafını bu günkü gibi kavrulmuş kahve kokuları sardı. Keşişler kavrulmuş kahve çekirdeklerini ateşten aldı ve söndürmek için sıcak kabın içinde bir suya attı)
Nurettin Ali Bin Abdullah olan (lakabı Ebü’ l – Hasan Şazeli ) zat, şimdi Somali o tarihte Habeşistan olan bölgede dergah erbabıdır. 700 lü yılların başında tekkesinden kovulur, dağlara sürgün edilir, dağlarda bulduğu kahve taneleri ile önce ekmek yaparak ayakta kalır ve bu kullanım yayılarak zamanla kahvenin başlangıcı olup dünyadaki yolculuğuna başlar.

Önce Habeşistan ve Etiyopya topraklarında olan kahve zaman içinde en yakın liman olan Mocha ( Mokka) limanına ulaşır. İçecek olarak Yemen’ e geçişi ile hızlanmış Mekke ve Medine ile “Kaves kanes” denilen yerlerde kahve içilir olmuştur.

Kahvenin keşfi nedeni ile Şeyh Şazeli kahvecilerin piri olarak kabul edilmektedir.

Avrupa’ ya geçişi ise hem tüccarların hem de Osmanlının sayesinde olmuştur. 1600’lü yılların başında Venedikli Nur Banu Sultanın önemli rolü ile Venedikli tüccarlar bu bitkiyi Avrupaya tanıtmıştır.
Ve 1600’lü yıllardan günümüze siz değerli misafirlerimiz için bize kadar gelmiştir. Şimdi bizi alıp nerelere götüreceğinin hikayesini gelin birlikte yazalım..

ONLINE REZERVASYON

    Franchising Talebinde Bulunun

    Franchising Formu

      Call Now ButtonŞimdi Arayın